CZ EN  
ÚvodLišty

Lišty

Dokonalého celku docílíte při zakončení prostoru masivní lištou Atawa. Výhoda této lišty spočívá v tom, že je vyrobena ze stejného druhu dřeva a že je ošetřena stejně barevným nátěrem, čím bude zachován shodný odstín s dřevěnou podlahou. Na přání vyrobíme i jiné profily a druhy lišt.

 

Standardní rozměry lišt

tloušťka: 5 - 22 mm
šířka: 20 – 70 mm
délka: 1000 až 2500 mm

Na přání vyrobíme i jiné rozměry a druhy lišt.

 

Charakteristika a popis dřevěné lišty

Celomasivní dřevěná lišta je ručně vyrobena z dubového řeziva. Zakončení podlahy masivní lištou Atawa napomůže dosáhnout dokonalého celku, jelikož lišty jsou vyrobeny ze shodného druhu dřeva a stejným barevným provedením jako podlaha. Lišta je povrchově upravena jemným brusem a dvěma vrstvami přírodního oleje. V případě moření tvoří první nátěr barevný základ z louhového nebo vodou ředitelného mořidla.

Přirozené vlastnosti

Jelikož je dřevo ryze přírodní materiál, který se vyznačuje svými specifickými vlastnostmi. Různorodá zabarvení a odlišnou strukturu dřeva nelze považovat za vadu, ale za přirozené charakteristické rysy dřeviny. Každá lišta je neopakovatelným originálem. Při změnách podmínek prostředí, předevšímteplot a vlhkosti vzduchu, dřevo nabývá na objemu nebo sesychá, čímž mohou vznikat viditelné změny rozměrů, spáry nebo deformace.

 

Povrchová úprava nátěrovou hmotou                                      

Pomocí moderních technologií výroby nátěrových hmot je u dřevěných lišt zaručena vyšší mechanická odolnost jejich povrchu proti opotřebení a oděru než tomu bylo v minulosti. Olej na bázi kombinace přírodních olejů a tvrdých vosků je rovněž odolný proti vodě a špíně. Rozmanitá nabídka barevných provedení povrchu je řešena dvěma základními způsoby:

Moření – pro získání podkladové barvy se používají vodou ředitelná a louhová mořidla, další dvě vrchní vrstvy vždy tvoří tvrdý voskový olej. 
Olejování – dřevěná lišta je ošetřena dvěma nátěry tvrdého voskového oleje.
 

Návod k instalaci dřevěné lišty

Skladování produktu před pokládkou

Předejít deformaci nebo jinému poškození produktu lze vhodným skladováním (skladujte v prostorách s vlhkostí vzduchu mezi 40 až 65% a teplotou mezi 15 až 28 °C) a zamezením vystavení produktu přímému slunečnímu záření a kontaktu s vodou. Dřevěné lišty musejí zůstat v nerozbalené v původním balení anebo dobře seskládané do balíku, který je stažen páskou na obou krajích a uprostřed, aby nedošlo k deformaci lišt vlivem sesychání.

Využití lišty

Masivní dřevěná lišta Atawa je určena pouze do interiérových prostorů, kde je průměrná vlhkost vzduchu mezi 40 až 65 % a teplota mezi 15 až 28 °C.

Vhodný způsob pokládky

Zaměřte obvod plochy, ve které budete instalovat lišty a připočtěte zhruba 20 % na prořez. Lišty zakrývají obvodovou spáru po celé své délce mezi podlahou a všemi pevnými konstrukčními díly. Velikost spáry je přímo úměrná na velikost plochy podlahy – minimálně však 10 mm. Vzdálenost podlahových dílců od zdi dodržte pomocí vymezovacích kolíků. Napojujte je k sobě pomocí seříznutí obou konců pod úhlem 45°. Lišty přilepte nebo přišroubujte ke zdi nebo k jiným pevným konstrukčním dílům, nikdy je nepřidělávejte k podlaze! Na druhé liště nezapomeňte provést řez 45° v druhém směru.